Groomer – nowy zawód, nowe możliwości

Często spotykam się z pytaniem „ Czy zawód groomera jest dla mnie?” „ Czy sobie poradzę?” . „Czy znajdę pracę jako groomer?”
Odpowiedź na to pytanie jest złożona.


Zacznijmy od początku. Czy chcesz coś zmienić w swoim życiu? Jeśli tak, to jest to ciekawa możliwość.
Jeśli kochasz zwierzęta, ale też nie pozwalasz im wejść sobie na głowę, to jest prawdopodobne ,że dasz radę.
Przydadzą się też umiejętności i talent. Jak wiadomo umiejętności można zdobyć na kursie groomerskim, idealnie kursie weekendowym, aby pogodzić to z codziennymi obowiązkami. Szkolenie powinno Cię wprowadzić w świat groomingu, pokazać narzędzia, sposoby i metody. Co z tym zrobisz? Zależy od Ciebie. Talent natomiast jest to predyspozycja do szybkiego, intuicyjnego opanowania tematu. Należy go rozwijać, bo nawet największy talent bez kształcenia nie wystarczy. Tak więc rozwój osobisty. Kurs powinien utwierdzić Cię w tym, że strzyżenie i pielęgnacja psów i kotów jest tym co chciał/a byś robić w życiu. Ba! Nawet nauczyć czerpania przyjemności z kolejnych pokonywanych trudności, nowych wyzwań. Nie przejmuj się, jeśli od razu nie wychodzi, daj sobie czas.

Jak to się dzieje, że uczymy się efektywnie?


Nie wszystko co najtrudniejsze od razu. Ważna jest kolejność, systematyczność i podejmowanie nowych wyzwań, ale w odpowiednim momencie. Jeśli już opanujesz podstawy, spróbuj zrobić to samo ale o pół godziny szybciej, z pewnością i starannością. Dopiero później próbuj rzeczy wymagających więcej doświadczenia, by nie zrazić siebie i klientów .
Pewnie pierwszy klient będzie najtrudniejszy, ale uwierz mi, że jest tak samo jak na szkoleniu, tylko dostajesz wynagrodzenie ! To motywuje Cię do dalszej pracy. I już nie boisz się tak bardzo, budujesz pewność siebie, poprawiasz własne błędy i samodoskonalisz.
I gotowe!

Ile kosztuje kurs groomerski? Jak wybrać najlepszy kurs groomerski?

Ceny w różnych miejscach są tak odmienne, że nie wiesz już na co się zdecydować? Czemu tak jest?
Każdy groomer ma inne doświadczenie w nauczaniu. Jedni są świetni w strzyżeniu, ale nie potrafią odpowiednio przekazać wiedzy, inni mogą zanudzić, choć mają duże osiągnięcia. Szukamy kogoś kto z pasją naucza, zna błędy jakie popełniają początkujący.


Dalej patrzymy na cenę…na nią składa się mnóstwo rzeczy, nie tylko honorarium.
Są to : doświadczenie, ceny narzędzi, kosmetyków, prądu, wody, wynajmu pomieszczeń, sprzętu , podatki, honoraria osób, które odpowiadają za grafiki, social media, strony internetowe, koordynują szkolenie itd. Liczy się także ilość godzin i ich podział na teorię i praktykę oraz to czy psy strzyżone są bezpłatnie.


Dlaczego bezpłatnie? Kursant nie powinien czuć presji w związku z tempem pracy czy możliwością popełnienia błędu. Jeśli mentor wykona całą pracę za kursanta obawiając się o dobrze wykonaną usługę, za którą ma dostać wynagrodzenie, to przecież nie o to chodzi, prawda? Lub gdy osoba ucząca się stresuje się, gdy nie jest w stanie wykonać danej rzeczy na czas przewidziany wg cennika.


Zatem jeśli ktoś prowadzi legalną działalność i wie jak nauczyć innych to kurs nie może kosztować 1500zł, bo się to zwyczajnie nie opłaca. Górne granice to nawet 10000 i 15000zł w zależności od typu szkolenia.

Można znaleźć szkolenia w w/przedziale, więc jak wybrać?


Przede wszystkim typ szkolenia. Powinno dotyczyć tego , co cię interesuje. Kurs podstawowy , weekendowy, specjalistyczny ?
Kurs podstawowy nie może trwać 3 dni… ale może trwać 2 tygodnie, a nawet 1- 2-3 miesiące, jeśli są to zjazdy weekendowe. Za granicą również są szkoły, które mają nauczanie roczne. Specjalistyczny – jak najbardziej 2-3 dni intensywnej nauki będzie w sam raz, ale dla osób, które mają już bazę.


Znam osoby, które po 2 dniach zajęć już robiły w większości wszystko same, ale i takie , które pod koniec szkolenia musiały wykazać więcej zaangażowania aby zdać egzamin. Każdy ma inny czas nauki, jednak podstawową wiedzę pokazuje się w ten sam sposób, kwestia co dana osoba z nią zrobi i jak szybko się uczy. Można modyfikować indywidualnie proporcje jeśli chodzi o kolejne elementy szkolenia, by kłaść nacisk na rzeczy ,które sprawiają trudność. Możliwe jest to jedynie w małych grupach. Sprzyjają one także lepszemu opanowaniu technik i kontroli pracy kursanta.


Ważne będą także opinie innych uczestników, pisane często w różnych miejscach na Google Facebooku , stronach o tematyce zoologicznej itp. Można także zasięgnąć opinii osoby, która kończyła szkolenie.


No i atmosfera… Nie wyobrażam sobie aby pracować w napięciu czy bez luźnej rozmowy przy wykonywaniu zadań. Kiedy już opanujemy podstawy, dozwolone są nawet śmieszki i ploteczki.


Strzyżenia psów nie nauczysz się oczywiście online , ale chyba tego nie muszę mówić. Wiedzę teoretyczną można tak zgłębić, jednak do opanowania obchodzenia się ze zwierzętami potrzebne jest zwierzę
Powodzenia!